WORDPRESS

Redakční systém WordPress pro tvorbu a správu webu.


Seznámení s redakčním systémem WordPress

WordPress je redakční systém vyvíjeny jako open source projekt, celý zdrojový kód je popsaný v dokumentaci a dává tak možnost každému programátorovi se zapojit do jeho vývoje, upravovat jeho části a přizpůsobit si ho podle vlastních představ, lze ho tak použít téměř pro cokoliv. Toho také využívají stovky lidí a podílí se na vývoji wordpress, čímž ho staví před komerční produkty které tvoří jen pár jedinců a nikoliv široká veřejnost.

WordPress se skládá z několika samostatných, ale vzájemně propojených částí, které jsou nepostradatelné pro funkčnost internetových stránek. Hlavním části je samotný redakční systém, tedy JÁDRO díky kterému vše funguje. Dalším prvkem jsou ŠABLONY (Thems), které odpovídají za to jak web vizuálně vypadá a jak jsou rozmístěny jednotlivé o obsahové části. Třetím důležitým prvkem jsou PLUGINY (Plugins), který zabezpečují jednotlivé funkce webu a většinu jeho funkčních modulů. Databáze nástroj umožnující ukládání obsahu a v některých případech i nastavení vašeho webu.

Nástěnka

Nástěnka

WordPress jako samotný redakční systém je to první co se musí na web nainstalovat. Po nainstalování je k dispozici redakční rozhraní, díky kterému lze přidávat obsah webu, ale hlavně přidávat šablony a pluginy. Současně toto jádro redakčního rozhraní umožňuje pracovat s dalšími položkami jako jsou MENU, MÉDIA, UŽIVATELÉ, KOMENTÁŘE, ODKAZY a samozřejmě základní NASTAVENÍ.

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich